A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Алтинівська гімназія
Кролевецької міської ради Сумської області

24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Дата: 24.03.2025 15:54
Кількість переглядів: 10

Березень — місяць подолання туберкульозу (ТБ). Цьогоріч він проходить під лозунгом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати. Це гасло — заклик до дій, який наголошує на трьох ключових принципах:

  • брати відповідальність
  • інвестувати 
  • реалізувати — масштабувати ефективні заходи: раннє виявлення, профілактику та якісне лікування туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ, залучаючи громади й громадянське суспільство та застосовуючи міжсекторний підхід

 

Що треба знати про туберкульоз 

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені — найпоширеніше місце ураження, проте туберкульоз може вражати й інші органи й системи (лімфатичні вузли, кістки та суглоби, сечостатеву систему, шкіру тощо).

Після потрапляння в організм людини ТБ-інфекція може тривалий час залишатися в неактивному стані. У цей період симптоми відсутні, і людина не становить загрози для оточення. Близько чверті населення світу інфіковані мікобактеріями туберкульозу, клінічно не проявляється. Найвищий ризик розвитку активного туберкульозу спостерігається в перші два роки після інфікування та залежить від стану імунної системи.  

Щороку у світі на туберкульоз хворіють 10 мільйонів чоловік, 1,5 мільйони вмирають, з них вісім тисяч – щодня. В Україні на туберкульоз щороку вперше діагностується близько 20 тисяч, а помирає більше 4 тисяч осіб, що більше ніж від інших інфекційних і паразитарних захворювань разом. Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищими показниками поширення найнебезпечнішої форми туберкульозу.

За даними ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» у 2024 році кількість уперше зареєстрованих в Україні захворювань на туберкульоз (ТБ), включно з його рецидивами, становила 18 140, серед них 434 дитини.

Кількість захворівших на туберкульоз органів дихання в 2024 році в Конотопському районі зросла. Кількість випадків зареєстровано в 2024 році - 81, в 2023 – 67 випадків. Відсоток бактеріовиділювачів серед вперше виявлених складає –82,7%

Основний шлях передачі туберкульозу — повітряний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання, розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз і виділяє мікобактерії ТБ. Ризик інфікування залежить від тривалості й інтенсивності контакту, кількості бактерій, які вдихає здорова людина, а також від стану її імунної системи. Тому люди з ослабленим імунітетом, і люди, які тривалий час перебувають в одному приміщенні з людиною з ТБ, мають вищий ризик захворіти.

Захворіти на туберкульоз може будь-хто незалежно від соціального статусу, проте є групи людей, чиї умови життя та праці, поведінкові чинники та фізіологічні особливості створюють вищий ризик розвитку ТБ. Люди, які входять до груп підвищеного ризику розвитку ТБ, потребують щорічного скринінгу на туберкульоз.

Вчасне виявлення ТБ — запорука одужання

Своєчасна діагностика та, відповідно, своєчасне лікування гарантують одужання. Тому відразу звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра, якщо маєте такі симптоми: 

  • кашель довше ніж 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
  • постійна слабкість;
  • підвищена пітливість, особливо вночі.

Як лікують туберкульоз в Україні 

Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців. 

Відеоролики про профілактику туберкульозу та туберкульоз у дітей.

https://phc.org.ua/news/profilaktichne-likuvannya-tuberkulozu-v-ukraini-scho-potribno-znati https://www.facebook.com/phc.org.ua/videos/1648606862697342

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора