07.04.2021 року Життєвий і творчий шлях Габріеля Гарсіа Маркеса. Органічне поєднання буденного й фантастичного як характерні риси " магічного реалізму" в оповіданні " Стариган із крилами"
Добрий день, учні! Продовжуємо працювати дистанційно.
1. Запишіть дату і тему уроку. Звернемось до літературознавчих понять, які пов*язані з творчістю Маркеса.
Теорія література
Магічний реалізм — умовна назва модерністської течії в літературі Латинської Америки. Термін увів А. Карпентьєр, який разом із Ґ. Ґарсія Маркесом, X. Кортасаром, М. А. Астуріасом був одним із найяскравіших представників цієї течії. Для літератури «магічного реалізму» характерні звернення до народного міфологізму, широке змалювання національних традицій, оригінальне переплетіння чарівного, що притаманне міфам, і побутового, сучасності та історії.
2.Прочитайте твір Маркеса " Стариган із крилами" або послухайте аудіозапис за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=S2pA2c3cwCI
Запишіть до робочих зошитів наступну інформацію:
Жанр твору.
«Стариган із крилами» - оповідання - притча.
Оповідання-притча — невеличка алегорична розповідь з символіко-філософським змістом, в якій фабула підпорядкована моралізаторській частині твору.
Образи-символи твору.
Образи-люди
Образи світу природи
Образи світу людей
Стариган з крилами — Божий посланець, символ знехтуваної віри та уособлення Природи.
Хлопчик — жорстоке дитя хворого суспільства.
Жінка-павук — символ деградації суспільства.
Пелайо та Елісенда — втілення прагматизму
Дощ — символ необхідності духовного очищення землі.
Морська стихія — бурхливе й суперечливе життя.
Морський вітер — відчуття свободи.
Селище — модель людства
3. Опишіть вісника Бога( за змістом твору).
4." Асоціативний ряд" до слова " ангел"
Ангел - .....
5. Чому ангел постає у подобі старигана з крилами?
6.Чому люди не готові до гостини ангела?
7.Чи сучасне суспільство готове до зустрічі з ангелом?
Виконуйте завдання чітко і коротко. Питання, які вимагають пояснення, наприклад № 6, 7, обгрунтовуйте лаконічно.
Основні мотиви твору
Слово «янгол» у перекладі з грецької означає «вісник». Подібний до Гермеса, він — «зв'язок» між живими та мертвими, між Богом та людьми, між Небом та Землею. Його часто зображують як крилату істоту, що поєднує в собі антропоморфні та тваринні форми. Мойсей Маймонід вважав янголів безтілесними, Іоанн Дамаскін — безсмертними, Аристотель — інтелектуальними. Відомо, що у Сократа був свій демон — дух, до порад якого він уважно прислухався.
Атрибути янгола: крила, музичні інструменти — труба, тимпан, флейта, скрипка; вогненний меч, книга тощо.
Риси характеру та функції: сила, енергія, політ, тиша, спокій, краса, вірність, благородність, служіння, прославлення, покірливість, допомога, хвилювання.
Янголи створені Богом як безтілесні надприродні істоти, що покликані повідомляти людям Його волю.
Янголи не однорідні. За давньою класифікацією Псевдо-Діонісія Ареопаги (V чи початок VI ст.), вони мають дев'ять чинів, групуються в три тріади: серафими — херувими — престоли: панування — сили — влади; початку — архангели — янголи.
В пустелях Африки мешкають пропащі янголи. Ці янголи мають вигляд людини похилого віку з крилами, з писемною табличкою в руках.
Мотиви твору
-Мотив крил є чи не найважливішим у творі, він з’єднує назву з текстом оповідання, утворює його основну антитезу: «Крилата людина та безкрилий натовп», «окриленість мрії й приземленість дійсності».
- Мотив перевтілення допомагає зрозуміти еволюцію ставлення до старого ангела Елісенди й Пелайо. Спочатку його крила асоціювалися з «півнячими», а сам він серед курника був схожим на величезну облізлу курку. Наприкінці оповідання стариган зовсім інший у сприйнятті господині: «Коли він промайнув над останніми хатинами, вимахуючи крилами, мов старий яструб, Елісенда полегшено зітхнула».
Висновок:Дуже важко серед сирості й байдужості залишатися людиною. Тому проблема боротьби за вільне, красиве, духовно багате життя людини актуальна й сьогодні. Це оповідання – попередження, застороги: людство втрачає духовність.
Д/з. Напишіть есе на тему "Чи потрібні янголи на Землі?" Чекаю фотозвіт)