A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Алтинівський ліцей
Кролевецької міської ради Сумської області

15.04.2021 року. Зміни в драматургії на межі 19 - 20 століть. Моріс Метерлінк

Дата: 15.04.2021 12:15
Кількість переглядів: 920

Добрий день, діти! 

Запишіть до робрчих зошитів дату та тему уроку.

 Подивіться коротеньке відео https://www.youtube.com/watch?v=HTUbnRr4PlE

Виконайте завдання № 2 с.184 ( письмово)

Прочитайте відомості про Моріса Метерлінка.  

Моріс Метерлінк

 

Життя драматурга. Бельгійський драматург і есеїст Моріс Полідор Марі Бернар Метерлінк народився в 29 серпня 1862 року в Генті, в заможній фламандської  франкомовній сім'ї. Його батько був нотаріусом, а мати - дочкою багатого юриста.  Своє дитинство провів, як він сам згадував «між двома монастирями, там, повний пошани, слухав розповіді про доброго Господа, про янголів, про Святу Діву і небесне…блаженство».З 1874 по 1881  він відвідував єзуїтський коледж. Хлопчик цікавився поезією, літературою, однак батьки наполягли, щоб він вивчав право в Гентському університеті. Отримавши в 1885 році диплом, Метерлінк їде в Париж для вдосконалення в юриспруденції, проте ті 6 місяців, які він провів у Парижі, цілком були віддані літературі.

 Після повернення в Гент працює юристом, продовжує займатися літературою.

У 1895 р митець зустрів ЖоржеттуЛеблан, актрису і співачку, яка стала його супутницею на 23 роки. Леблан, вольова, освічена жінка, поєднувала обов'язки секретаря й імпресаріо Метерлінка, оберігала його спокій, захищала від сторонніх. Крім того, Жоржетта виконувала головні ролі, в основному владних жінок, у п'єсах драматурга.

У 1896 році вони переїхали з Гента, де його п'єси стали предметом глузувань, у Париж.

У 1911 році Метерлінку була присуджена Нобелівська премія «за багатогранну літературну діяльність, особливо за драматичні твори, відзначені багатством уяви і поетичною фантазією». Через хворобу Метерлінк не зміг бути присутнім на урочистій церемонії, і нагорода була вручена бельгійському послу в Швеції ЧарлзуВаутерсе. Незабаром Метерлінку запропонували стати членом Французької академії, але драматург відхилив цю пропозицію, оскільки заради цього він повинен був відмовитися від бельгійського громадянства.

Під час Першої світової війни  спробував записатися в бельгійську гвардію, але не потрапив у неї через вік. Патріотична діяльність драматурга складалася, таким чином, в читанні пропагандистських лекцій в Європі і в Сполучених Штатах. У цей час його стосунки з Леблан зіпсувалися, і після війни вони розлучилися. У 1919 р М. одружується з РенеДаон, актрисою, що грала в «Синьому птаху».

У 1939 року, коли нацистська Німеччина загрожувала Європі, Метерлінк переїхав до Португалії. Коли ж стало очевидним, що Португалія теж може виявитися під п'ятою Гітлера, разом з дружиною їде в Сполучені Штати, де він прожив всю війну і повернувся в Ніццу, в свій особняк «Пасіка», в 1947 році.  Метерлінк  помер 6 травня 1949 року від серцевого нападу. Оскільки при житті письменник був переконаним атеїстом, він був похований не за  церковним обрядом.

Творчість Метерлінка.

У паризькому щомісячнику «Плеяда» друкується новела «Побиття немовлят», а в 1889 році він випускає поетичну збірку «Теплиці» і п'єсу-казку «Принцеса Мален», хвалебну рецензію на яку поміщає в «Фігаро» впливовий французький критик Октав Мірбо: «Метерлінк подарував нам найгеніальніший твір наших днів, самий незвичайний і в той же час наївний, що не нижчий за достоїнствами і - смію сказати? - вищий за красою, ніж все, що є найпрекраснішого у Шекспіра ... Твір це називається: "Принцеса Мален"». Підбадьорений похвалою знаменитого критика, Метерлінк  залишає юридичну практику  й цілком присвячує себе літературі.

У наступні роки пише символічні п'єси. Для всіх цих п'єс характерна таємнича атмосфера казки; герої говорять мало, короткими, багатозначними фразами, багато чого залишається в підтексті.

У 1894 р Метерлінк пише три п'єси для маріонеток: «Аладіна і Паломід», «Там, усередині» і «Смерть Тентажиля». До театру ляльок драматург звертається тому, що, на відміну від живих акторів, ляльки можуть зіграти символ.

У 1908 році пише, можливо, найпопулярнішу п'єсу, «Синій птах», яка була вперше поставлена  Станіславським в Московському Художньому театрі; грали «Синього птаха» і в Лондоні, Нью-Йорку, Парижі. У цій п'єсі Метерлінк  повертається до символічної казкової манери своїх творів 1890-х рр. Розповідь про одного з героїв цієї п'єси Тільтіля Метерлінк продовжує в п'єсі-феєрії «Заручини».

В останні роки життя Метерлінк писав більше статей, ніж п'єс; з 1927 по 1942 р вийшло 12 томів його творів.

Крім Нобелівської премії, Метерлінк отримав почесний докторський ступінь університету Глазго, бельгійський Великий хрест ордена Леопольда (1920) і португальська орден Меча св. Якова (1939). У 1932 році король Бельгії подарував драматургу титул графа.

Метерлінк і Україна.

Поезії Метерлінка відомі в Україні з 1899 р. завдяки перекладам П. Грабовського. Леся Українка першою звернулася до драматургічної спадщини Метерлінка, переклавши 1900 р. драму «Неминуча»; у статті «Утопія в белетристиці» використала, попередньо переклавши, філософське есе Метерлінка «Оливне гілля». У різні часи окремі твори Метерлінка перекладали М. Вороний, М. Терещенко, М. Рильський, Є. Тимченко, М. Загірня, Н. Кобринська, М. Антонюк, П. Долина,  В. Миляєв, Ф. Крушинський, Н. Андріанова, І. Ставничий. В основу поеми «По дорозі в Казку» Олександра Олеся (1908), за свідченням П. Филиповича, покладено сюжет драми Метерлінка «Сліпці». За мотивами «Синього Птаха» І. Кочерга написав драму «Пісня в келиху» (1910). Про творчість Метерлінка писали І. Франко, О. Кобилянська, В. Стефаник, І. Нечуй-Левицький,                     М. Коцюбинський, Ю. Кміт, М. Євшан, О. Білецький, М. Рильський, М. Семенко, О. Кульчицький, М. Вороний, К. Трочинський та ін. Підтекст п'єси М. «Смерть Тентажіля» досліджував    Я. Мамонтов. П'єси  Метерлінка («Синій Птах», «Монна Ванна») йшли в ряді українських театрів.

Д/ З Прочитати твір " Синій птах" ( можна подивитися фільм за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=lyBuVL2GMYI або аудіопереказ твору https://www.youtube.com/watch?v=HC0GHz_7cU8


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора